MĒS NODROŠINĀM NEIEROBEŽOTU PIEEJU INFORMĀCIJAI
UN LABU LASĀMVIELU ATPŪTAI
Bibliotēkas paziņojumi:

Rūdolfam Blaumanim -150

Papildināts 2013. g. 09. janvārī
FOTO / VIDEO / PDF / POWERPOINT
drukāt
Rūdolfam Blaumanim -150

Tādēļ es saku: dabā valda likums.
Arvienu saule uzlēks austrumos,
Arvienu ūdeņi uz leju tecēs
Un akmens, gaisā mests, uz zemi kritīs,
Arvienu dzīvība no olas dzims -
Tā nolikts tas, un tā tas mūžam paliks.
(R. Blaumanis)

Šis gads iesācies ar latviešu drāmas lielmeistara un perfektā latvieša dabas pazinēja Rūdolfa Blaumaņa 150.dzimšanas dienu. Šī gadadiena iekļauta starptautiskajā UNESCO svinamo dienu kalendārā 2012. - 2013. gadam. UNESCO svinamo dienu kalendāru veido ar mērķi izcelt dalībvalstu īpašo notikumu un personību gadadienas, kas saistāmas ar jaunu ideju attīstību un nozīmīgu notikumu virzību, īpaši izglītības, zinātnes, kultūras un citās UNESCO mandāta jomās.

Kuldīgas Galvenā bibliotēka dižgara atceri atzīmē ar literatūras izstādi. Bibliotēkas 2.stāvā atradīsiet grāmatas un rakstus par Rūdolfa Blaumaņa dzīvi un daiļradi, bet 1.stāvā – rakstnieka darbus.

Blaumaņa darbu ekranizācijas, stāsti un noveles turpina aizkustināt prātus un sirdis joprojām.. Kāds bija šis cilvēks, kurš ar saviem darbiem un dzīvi atstājis par sevi tik labu piemiņu, ka tiek uzskatīts par Tautas rakstnieku bez šāda oficiāli piešķirta goda nosaukuma? Ieskatam dažas grāmatas, kas piedāvā ielūkoties Blaumaņa dzīvē, darbu tapšanā, sapņos un ikdienā.

Viktors Hausmanis. Rūdolfa Blaumaņa dramaturģija. - Rīga : Liesma, 1984.

Pamatīgs ieskats Rūdolfa Blaumaņa dramaturģijā un līdz ar to latviešu lauku sētas krāšņajā pasaulē. Desmit nodaļās analizētas atsevišķu lugu mākslinieciskās vērtības un parādīti to tapšanas procesi.

Antons Stankevičs. No Braku kalna : stāsts par Rūdolfa Blaumaņa dzīvi. - Rīga : Liesma, 1973.

Rakstnieka dzīves ceļš – dzimta, skolas laiki, daiļrades pirmsākumi, panākumi, pārdzīvojumi, slimība un ceļš uz Somijas sanatoriju...

Līvija Volkova. Tapšana: Rūdolfs Blaumanis literāros un vēsturiskos kontekstos līdz 1893. gadam ar atkāpēm līdz 1908. gadam. - Rīga : Liesma, 1988

Autore rāda latviešu literatūras klasiķa estētiskās pasaules tapšanu, īpašu uzmanību veltot latviešu un cittautu rakstnieku (Gētes, Šekspīra, Rozegera, Ancengrūbera u.c.) ietekmei. Pētījuma beigās - Blaumaņa daiļrades sākuma posma divu izcilāko novelistikas („Raudupiete”, 1889) un dramaturģijas („Pazudušais dēls”, 1893) darbu analīze.

Līvija Volkova. Blaumaņa zelts : rakstnieks savā laikā, darbos un cilvēkos. - Rīga : Karogs, 2008

Vairāk nekā 600 lappušu biezs, apjomīgs, rūpīgs pētījums. Versija par vienu no iecienītākajiem latviešu rakstniekiem, kā arī romānam līdzīga aizraujoša lasāmviela par Latvijas kultūru 19. un 20. gadsimta mijā.

Līvija Labrence. Latviešu rakstnieku rokraksti Misiņa bibliotēkā. - Rīga : Latvijas Akadēmiskā bibliotēka, 1994.

Rokrakstu fondā glabājas Rūdolfa Blaumaņa dzejoļu manuskripti, piezīmju grāmatiņa un vēstules. Ar šīs grāmatas palīdzību varat apskatīt Rūdolfa Blaumaņa rokrakstu  - Aspazijai veltītu atklātni, lugas „Skroderdienas Silmačos” pirmo lappusi un vēstules fragmentu.

Rūdolfa Blaumaņa darbi Kuldīgas Galvenās bibliotēkas fondā: skatīt šeit

R.Blaumaņa muzejs Braki

Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs Rīgā